fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Interpelacja posła K. Gawkowskiego ws. wysychania jezior i rzek w Kujawsko-Pomorskiem

W województwie kujawsko-pomorskim wysychanie zbiorników wodnych jest od dawna problemem dla rolnictwa i gospodarki turystycznej. Mówił o tym niedawno w wywiadzie dla naszej strony Tomasz Krzesiński – wicestarosta mogileński, szef SLD w powiecie, chyba najbardziej dotkniętym suszą.

Tomasz Krzesiński wyjaśnia jak oddziałuje na środowisko wodne niedaleka kopania węgla brunatnego i jak rolnicy radzą sobie z suszą, by ratować plony. Czytaj: Samorząd blisko ludzkich spraw 

Poseł Lewicy Krzysztof Gawkowski złożył w Sejmie Interpelację nr 8922 do ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej w sprawie katastrofy środowiska wodnego w woj. kujawsko-pomorskim, w której czytamy:

„Lokalni i krajowi hydrolodzy zwracają uwagę, że opady na Kujawach należą do najmniejszych w Polsce i są mniejsze niż wielkość parowania. Systemy rowów melioracyjnych, zastawek zatrzymujących wodę zostały zaniedbane i nie spełniają swojej funkcji. Naukowcy wśród czynników wysychania wymieniają zarówno ocieplanie klimatu, jak i działalność kopalń odkrywkowych węgla brunatnego w regionie (Konin, Tomisławice). W regionie coraz częściej zanikają wody w studniach czy stawach. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje, że sytuacja może powodować problem w zaopatrzenie ludzi w wodę do celów gospodarczych.

W województwie kujawsko-pomorskim od dłuższego czasu obserwujemy także postępujący proces wysychania jezior i znikania kąpielisk. Najbardziej wyrazistym przykładem jest zamknięcie popularnego wśród bydgoszczan letniska Chmielniki nad Jeziorem Jezuickim. W całym regionie problem dotyczy wielu jezior, a rzeka Noteć wysycha już nawet na odcinku kilkudziesięciu kilometrów. Katastrofalnie niski poziom wody w jeziorach zauważalny jest również w Jeziorach Wilczyńskim, Suszewskim, Budzisławskim, Kownackim, Mrówieckim czy Wójcińskim. Szczególnie zagrożone jest Jezioro Ostrowskie, nad którym położone jest znane w regionie kąpielisko w Przyjezierzu.

Susza dotyczy również zasobów wód podziemnych. Państwowa Służba Hydrogeologiczna wydała ostrzeżenie dla dziewięciu województw. Wskazane obszary zagrożone są opadaniem wód gruntowych, tzw. niżówką hydrogeologiczną, a do najbardziej zagrożonych należy woj. kujawsko-pomorskie.

W związku z powyższym proszę o udzielanie odpowiedzi na następujące pytanie:

  1. Czy temat degradacji jezior w województwie kujawsko-pomorskim poprzez działalność człowieka jest przez ministerstwo monitorowany?
  2. Jakie działania są podejmowane w celu przeciwdziałania postępującej degradacji wód?
  3. Proszę o przestawienie strategii związanej z wysychaniem jezior i rzek, które prowadzi do katastrofy klimatycznej.

Z wyrazami szacunku

Krzysztof Gawkowski
Poseł na Sejm RP”

Uzyskaną odpowiedź opublikujemy na tej stronie.

Warto zaglądać na profile Facebooka posłów Lewicy, w tym Lewica okręg bydgoski

Opr. Nina Michalak

12 sierpnia 2020 r.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem